از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
طلا به شکل طبیعی

طلا یا زَر (نشانه اختصاری:Au) نام یک عنصر است. از فلزات گرانبها با رنگ زرد و جلای فلزی می‌باشد.

طلا به طور طبیعی میل ترکیبی بسیار پایینی با کلیه عناصر نشان می‌دهد و به همین دلیل عمدتاً در طبیعت به صورت فلز خالص یافت می‌شود.

فهرست مندرجات

[نهفتن]

[ویرایش] شکل‌شناسی

یک سنگ طلا به وزن ۴.۴۲ کیلوگرم که در جنوب کالیفرنیا یافت شده است

طلا شکل کریستالی خاصی ندارد (اصطلاحاً آمورف یا بی شکل). در طبیعت معمولاً در میان سنگهای آتشفشانی و گاهی در میان رسوبات رودخانه‌ای و دریاچه‌ای یافت می‌شود. در سنگهای آتشفشانی به شکل دندریتی دیده می‌شود و در رسوبات به صورت دانه‌های ریز و درشت. اولین و بارزترین مشخصهٔ طلا، رنگ زرد و برق فلزی آن است. اما در موارد بسیار زیادی ممکن است با طلای ابلهان یا پیریت اشتباه گرفته شود. مهم‌ترین تفاوت در زمان این تشخیص، خاصیت چکش خواری طلا است. در حالی که پیریت با ضربهٔ چکش، خرد می‌شود، طلا در مقابل ضربه تنها کمی تغییر شکل می‌دهد. لازم به ذکر است طلا از نظر کریستالوگرافی در رده FCC قرار دارد.

[ویرایش] خواص شیمیایی

نحوه قرار گرفتن الکترون‌ها در طلا

طلا دارای میل ترکیبی بسیار پایینی است. به همین سبب اکسید نشده، زنگ نمی‌زند و در مقابل اکثر اسیدها و بازها به سادگی مقاومت می‌کند. گفته می‌شود تنها حلالی که طلا را در خود حل می‌کند، جوهر سلطان (ترکیبی از اسید سولفوریک، اسید نیتریک و اسید فلوئوریدریک) است.


[ویرایش] خواص فیزیکی طلا

طلا دارای مقاومت الکتریکی بسیار پایینی بوده و سومین جایگاه را در زمینه رسانایی الکتریکی در اختیار دارد.جرم حجمی طلا ۱۹٫۸ گرم بر سانتیمتر مکعب است.

[ویرایش] خوراکی

طللا میتواند در غذا استفاده شود. خاک طلا یا تراشه‌های طلا میتواند در بعضی خوراکی‌ها بخصوص شیرین و نوشیدنی‌ها بعنوان تزیین استفاده شود.در قرون وسطا ذرات طلا در غذا و نوشیدنی استفاده می شد که گویای ثروت میزبان بود.Goldwasser در لهستان و آلمان یک لیکور گیاهی سنتی است که حاوی تراشه‌های طلاست.کوکتلهای گران قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا هست که محتوی تراشه‌های طلاست.

[ویرایش] چگونگی تمیز کردن طلا

الف: طلا و مقداری مایع ظرفشویی در آب بریزید و روی اجاق گرم کنید.سپس با مسواک برس بزنید و با آب داغ بشویید و خشک کنید.

ب: پودر صابون و چند قطره آمونیاک را درون آب داغ بریزید و برس نرم لطیفی به آن بزنید و آن را با آب نیم گرم خوب بشویید و خشک کنید و سپس در الکل فرو برید و بشویید تا هیچ چروکی باقی نماند.

ج: مقداری خمیر دندان را با مسواک روی جواهر مالش دهید و سپس طلاها را کاملا شسته و خشک کنید.

د: با مقداری آبلیمو و کمی مایع ظرفشویی طلاهای خود را جلا دهید.

ه: راه آخر این است که طلاها را در الکل ۹۰ درجه بخیسانید و مدت دو تا سه ساعت رها کنید با پارچه پشمی آن را خشک و براق کنید.